EFOP-5.2.2-17-2017-00075 „TeenStar” módszertan meghonosítása Magyarországon

Az ERGO részéről azért kezdeményeztük a projektet, mert úgy láttuk, szükség van arra a korszerű felfogásra és módszertanra, amellyel hatékonyan lehet a fiataloknak tudást és információkat átadni az egészségüket, jövőjüket érintő fontos kérdésben.

EFOP-5.2.2-17 – „TeenStar” módszertan meghonosítása Magyarországon
Projekt azonosítószám: EFOP-5.2.2-17-2017-00075
Támogatás összege: 49.973.400 Ft
Támogatás mértéke: 100%
Megvalósítási időszak: 2018. január 1.–2021. március 31.
Megvalósítás helyszíne: Miskolc és vonzáskörzete


A háttér


A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján Magyarországon mintegy 150 ezer párt érint a meddőség problémája. Ma már minden ötödik-hatodik gyermektelen házastársi, vagy élettársi kapcsolatban jelen van ez a probléma. Mindez egyszerre rontja Magyarország népesedési mutatóit, valamint jelent egyre növekvő terhet a társadalombiztosítás költségvetésében a meddőségi kezelések költségeinek következtében. Nem jobb a helyzet külföldön sem. Nemzetközi felmérések szerint a felnőtt lakosság 18%-a – akik valaha is próbáltak gyermeket vállalni – szembesül meddőségi problémával élete során. Ennek alapján globális szinten 250–330 millió párt érinthet a meddőség problémája valamilyen formában. A tapasztalatok szerint az esetek mintegy 40 százalékában a pár női tagja, 40 százalékában a pár férfi tagja, 20 százalékában pedig mindkét fél szerepet játszik a meddőség kialakulásában. 


A reprodukciós egészség megőrzésében is kiemelt fontosságú a megelőzés szerepe. A KSH vonatkozó adatai alapján 2021-ben hazánkban a 15–19 éves anyáknál mintegy 1100 élveszülés, és mintegy 2300 abortusz történt. A tinédzserkori terhesség szorosan kapcsolódik meghatározott társadalmi és gazdasági tényezőkhöz. A szexuális élet kezdete egyre korábbi életkorra tolódik, emellett a tinédzserek gyakran a fogamzásgátlási módszerekkel sincsenek tisztában, illetve a fogamzásgátlás magas költségei is szerepet játszanak a tinédzserkori terhességekben. Az sem mellékes, hogy a túl korai nemi élet számos későbbi egészségügyi problémát okozhat. Az esetleges abortusz, a különböző szexuális úton terjedő fertőzések későbbi meddőséget is eredményezhetnek. A fiatalkorban alkalmazott hormonális fogamzásgátlásról a szakértők széles körében az a vélemény, hogy olyan hormonális környezetet alakít ki a szervezetben, amely a későbbi gyermekvállalási időszakban gátolhatja a sikeres fogamzást, vagy akár teljesen megakadályozhatja azt.


Általában a fiatalok igen tájékozatlanok a nemi életet illetően, legyen szó akár teherbe esésről, akár nemi betegségekről (bár az utóbbiak esetében talán még rosszabb a helyzet). A kamaszok gyakran csupán az internetről szerzett, sokszor félrevezető információkra hagyatkoznak. Ezt a „tudást” aztán egymással is megosztják, gyakran tovább torzítva az amúgy is téves információkat, míg végül egyfajta dezinformációs káosz alakul ki.


A tinédzserek szexuális élete hazánkban nemcsak a terhesség kockázata miatt, hanem sok más rizikótényező miatt is figyelmet érdemlő kérdés. Egyrészt 2013. óta 12 éves kortól a tinédzserek már létesíthetnek beleegyezéses alapon szexuális kapcsolatot (korábban ez a korhatár a 14 éves életkor volt). A gyerekek viszont legtöbbször nincsenek tisztában a szex, szerelem, intimitás, pornográfia, testiség, vonzalom közötti különbségekkel, ezért nagyobb eséllyel teszik ki magukat kockázatos kapcsolatoknak, érzelmi sérüléseknek. Ráadásul a fogamzásgátlás különböző formáiról, a nemi úton terjedő betegségekről is csak részleges információik vannak, emiatt gyakran mindenféle védekezés nélkül, a jószerencsében bízva vágnak neki a szexuális felfedezőútnak.


Aki tinédzserként válik szülővé, fokozottan ki van téve a legkülönbözőbb gazdasági, szociális és egészségügyi problémáknak. Tinédzser szülők esetén magasabb a csecsemőhalandóság, a koraszülés és a születési rendellenességek esélye, valamint gyakrabban fordul elő a bántalmazás, elhanyagolás is. Főként erre vezethető vissza, hogy nemzetközi adatok szerint a tinédzser szülők gyermekei a társadalmi átlaghoz képest mintegy kétszeres valószínűséggel válnak bűnelkövetővé és háromszor nagyobb az esélyük arra, hogy maguk is a felnőtt korhatár betöltése előtt váljanak szülővé.


A célcsoportok


A fejlett országokban az átlagos életkor az első szexuális aktusnál általában 16 és 18 év között van. Demográfiai jellemzőiket tekintve a fiatalkorban teherbeeső lányok nem térnek el a társadalmi átlagtól. A terhesség kimenetelét illetően azonban a társadalmi státusz szerinti lényeges különbségek látszanak. A hazai és nemzetközi kutatások azt mutatják, hogy a terhesség-megszakítást elsősorban a magasabb státuszú társadalmi rétegek, illetve a tanulásban, karrierépítésben motiváltak választják, míg azok a lányok, akik számára főként társadalmi helyzetükből adódódóan nem elsődleges szempont az iskolázottság, gyakrabban döntenek a gyerek kihordása mellett. A társadalmi státuszhoz, a társadalmi mobilitás perspektíváihoz kapcsolódó hatások mellett ugyanakkor nagyon fontos, hogy az abortusz a női szervezetben helyrehozhatatlan károkat is okozhat, miközben a pszichikumra kifejtett hatása is rendkívül jelentős. 


Közvetlen célcsoport


A TeenStar hazai meghonosítását célzó program közvetlen célcsoportjába azok a Miskolcon és környékén élő, fiatalokkal foglalkozó szakemberek tartoztak, akikkel kapcsolatban valószínűsíthető volt, hogy a későbbiekben önkéntesen bekapcsolódhatnak a TeenStar módszertannal végzett ifjúságsegítői tevékenység megvalósításába. Ebbe a körbe beleértendőek a különféle szociális és oktatási intézményekben dolgozó ifjúságsegítő szakemberek éppúgy, mint az ifjúságsegítés területén professzionális tevékenységet végző civil szervezetek szakemberei. A projekt ugyanakkor nem zárja ki a közvetlen célcsoportból azokat a szakembereket sem, akik nem az ifjúságsegítés területén látják el napi feladataikat, viszont munkájuk során tinédzserkorú fiatalokkal foglalkoznak.


Közvetett célcsoportok


- Fiatalok (12-25 éves korosztály), ezen belül is kiemelten a hátrányos helyzetűek: ők az ifjúságsegítő szakemberek által elsajátított jó gyakorlatok, szervezési technikák révén találkoznak a TeenStar program eredményeivel, annak pozitív hatásaival. Az ifjúságsegítők számára a projekt keretében szervezett tanulmányutak, a megismert jó gyakorlatok, illetve azok adaptálása közvetett módon segíti a társadalmi felzárkózást a fiatal célcsoport számára is.


- Miskolc és vonzáskörzetének lakossága: mindazok a családok, szülők, nagyszülők, akik gyermeket nevelnek, vagy családi, baráti, ismerősi környezetükben gyermeket nevelő szülőkkel vannak kapcsolatban.


___________________________________________


Az ERGO és partnerei azért kezdeményezték a projektet, mert úgy látták, szükség van a TeenStar révén hatékonyan megvalósítható tudásátadásra. A TeenStar rendszere a tudásátadás módját, helyét, idejét tekintve rendkívül rugalmas: könnyen alkalmazkodhat a fiatalok időbeosztásához a formális oktatási rendszeren kívüli foglalkozások segítségével, és mindezzel együtt sikeres programelemként illeszthető be ifjúsági táborok, ifjúsági kulturális és szórakoztató rendezvények programjába.


Partnereink:


Teenstar_hu_logo-piros-5.jpg


TeenSTAR Österreich-Logo.png


Logo_OJC_black_g2b.jpg