Ismerjük meg egymást! - Herczegné Számel Annamária, az Egyensúly AE Egyesület szakmai vezetője

Sorozatunk következő vendége Herczegné Számel Annamária, az Egyensúly AE Egyesület és a Békés Megyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ szakmai vezetője.

Hogyan kerültél a civil világba?

Herczegné Számel Annamária:  Azt gondolom, hogy a gondviselés vezetett. Ez egy izgalmas történet, mert én a Család- és Gyermekjóléti Szolgálatban dolgoztam gyermekjóléti és módszertani munkatársként, és ott volt egy olyan tapasztalati szakértő, aki alkoholbeteg volt régen. És az ő egyesületük volt az Egyensúly AE Egyesület, amiről én nem tudtam túl sokat, ha alkoholbeteg anya volt a látókörünkben, akkor őket hívtuk. A tapasztalati szakértő pedig beszélgetett az anyával, saját életútját elmondta, így volt köztünk egy együttműködés. Egyszer megkerestek engem, hogy az elnökük lemondott és legyek én az elnök. Persze én ezt el sem tudtam képzelni, hogy hogyan gondolja, nem tudtam, hogy hogyan működik egy egyesület. Némi fogalmam volt róla, de nem tudtam, hogy ez mivel jár. Végül elmentem a közgyűlésükre, és mondták, hogy szeretnék, hogy legyek én az elnök, mert egy agilis embert keresnek, szeretnének pályázatokat beadni. Így kezdődött. Sokat beszélgettünk, hogy mit lehetne csinálni, és kötelező állami feladat átvállalásával, illetve a pályázatokkal is elkezdtünk foglalkozni. Így indult egy véletlen meghívásból.

 

Mi az Egyensúly AE Egyesület misszója?

Ez egy közel 50 évre visszatekintő, nagyon régi egyesület. Az alapító, Zahorán Mátyás azért alapította meg, mert ő maga is alkoholbeteg volt. Az ötvenes években küzdött leginkább ezzel a problémával, és aztán egyszer csak a gyermekeiért, a családjáért képes volt legyőzni a függőségét. Ő abban hitt, hogy nagyon fontos az, hogy egymáson segítsünk.  Állami formában nem is nagyon voltak elérhető ellátások abban az időben, és ő azt gondolta, hogy a civilekben van az erő. Úgyhogy elsősorban a segíteni akarás, a mindennemű segíteni akarás a szervezetünk missziója. Aztán láttuk, hogy az alkoholbetegség mellett nagyon gyakran megjelennek a pszichiátriai betegségek, így ez is a fókuszunkba került. Majd miután én lettem az elnök, a családüggyel és gyermekjóléttel bővült a tevékenységi körünk, ami az én szívügyem, és eköré építettük a közösségfejlesztő programjainkat. Nagyon szeretünk hálózatban dolgozni a többi civil szervezettel, és abban hiszünk, hogy annak van ereje, ha tudunk összefogni, és összedolgozni másokkal.

Szerinted mire van szüksége a civil szférának?

A hálózatosodás szerintem egy alapfeladat, nagyon fontos lenne elősegíteni és fejleszteni. A hálózatosodáson belül lehetne akár többféle rendszerbe kapcsolódni egy-egy civil szervezetnek. Annyira színesek, annyiféle szervezet van! Mi a Békés Megyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ cím birtokosai vagyunk, ezért tudjuk és látjuk, hogy hány féle civil szervezet dolgozik akár csak itt, a megyében. Mindegyik értékes munkát végez, és nagyon sok más civil szervezethez kapcsolódik a különböző ellátási vagy szolgáltatási feladatával. A másik, amit fontosnak tartok, az a képzés. Szerintem a képzésből sosem elég. Ahogyan az élethosszig tartó tanulás saját magunk számára is elengedhetetlen, lelki vonatkozásban is, nem csak tudásalapú képzés, hanem önfejlesztés formájában is. Ugyanígy az egyesületek, alapítványok, non-profit szervezetek esetében is ezt nagyon fontos támogatni.

Szerinted mi a civil szervezetek legnagyobb erőssége?

A rugalmasság, tényleg rugalmasak vagyunk. Akár a változó helyzethez, akár egy probléma megoldásához mi tudunk alkalmazkodni. A másik a színességünk, jó kapcsolati tőkével rendelkezünk, és bárhová nyúlunk, nagyon jó emberekkel tudunk összetalálkozni. Illetve a civileknél nem jellemző a irigykednénk egymásra, szívesen megosztjuk egymással a tapasztalatainkat, megmutatunk egymásnak mindent, ami hasznos lehet, én azt gondolom.

 

Mit tartasz az eddigi legnagyobb sikereteknek?

Azt a pályázatot, ami majdnem a bukásunk is lett. Ez így szokott lenni különben, amit nagyon szeretünk és szívvel csináljuk, azzal nagyot is lehet bukni. Ez a Védőháló a Családokért projekt volt, amiben mindent megvalósíthattunk, amit szerettünk volna. Akkor ismertem meg a TeenSTAR fiataloknak szóló felvilágosító programot, de a Családi Életre Nevelést, az MFM-projektet (My Fertility Matters = A termékenységem fontos!) már be tudtuk építeni a projekttevékenységeinkbe, illetve egy Születés Kiállítást is tudtunk szervezni.  Ezeket azóta is visszük, a pályázatnak már rég vége, de az MFM Ciklus-showt, ami egy felvilágosító program lányoknak, vagy a fiúknak szóló Titkos Küldetés Programot, ami szintén egy egyszeri hatórás felvilágosító program, ezeket tudjuk vinni az iskolákba Békéscsabán. A Covid közbeszólt, de ez nekem egy óriási eredmény, hogy ezt a mai napig tudjuk működtetni. Illetve már vizsgázott TeenSTAR-oktatónk is van, úgyhogy ez is elindul majd. A Születés Kiállítás pedig egy interaktív és edukációt is magába foglaló kiállítás, ami egy vezetett egyórás program, amit középiskolásoknak és felnőtteknek mutatunk be. Számomra is megdöbbentő volt, kétgyermekes anyaként is, hogy például egy háromnapos újszülöttnek mekkora a gyomra. Ha ezt megmutatnánk mindenkinek, akkor lehet, hogy nem lennének olyan idegesek az anyukák a gyermekágyi időszak elején, és rengeteg kérdésre választ kapnának. Én abban hiszek, hogy minden kényes témáról beszélni kell, a hormonális fogamzásgátlástól a természetes családtervezésig, de mondjunk el mindent: előnyt, hátrányt, kockázatot, aztán bízzuk rá a döntést arra, aki ezt meghallgatja. Az informálás a legfontosabb a mai világban a fiataloknak, de a felnőtteknek is.

Nagy siker, hogy tudunk Európai Uniós pályázatokat is elnyerni, de ez óriási veszély is. Nagy álmokat lehet megvalósítani ezeknek a keretében, de ehhez iszonyatosan fontos lenne egy mentorhálózat, és akkor megint hálózatról beszélünk, hogy akik már egy ilyet végigcsináltak, azok elmondhassák a többi szervezetnek, hogy mire figyeljenek, milyen buktatók vannak, mi az, amit már a kezdetekkor készítsenek elő. 


Miért szeretsz civilként dolgozni?

A civil szféra sokkal inkább tud családbarát módon működni, mert rugalmas. Persze van, hogy szombat-vasárnap is dolgozunk, ilyen is előfordulhat, mert ez is benne van a rugalmasságban. De ezt azért egy civil szervezet valamennyire tervezni és irányítani tudja. Van rá lehetőség, hogy kitaláljunk minél több, minél kreatívabb kezdeményezést, pilot projekteket. Én azért szeretek civilként dolgozni, mert sokkal jobban ki tudok teljesedni, mint egy kötöttebb rendszerben. A munka során pedig olyan csodákkal ismerkedik meg az ember, akár személyesen, akár projektben, és olyan emberekkel hozza össze a civil lét, hogy csak ámulunk.

 


 

 

 

Az Egyensúly AE Egyesület bemutatkozása

Békéscsabán alapították meg az első magyarországi Alkohol Ellenes Klubot 1958-ban, a mai Alkoholizmus Elleni Megyei Egyesületek és Klubok Országos Szövetségének gyökerei innen eredeztethetők. Harminc év elteltével Névtelen alkoholisták csoportjaként léteztek tovább önfenntartó módon.
Egyesületünk 2003-ban nyerte el a bírósági nyilvántartásba vételét, és közhasznú státuszának bejegyzését, ettől kezdve Egyensúly AE Egyesület néven működünk és aktívan harcolunk az alkoholizmus ellen. E súlyos társadalmi probléma specifikusságából adódóan tevékenységünk – széles körű szociális szolgáltatásaink mellett – túlmutat a célcsoportunkkal való együttműködésen, a függőség okozta károsodások fizikai és mentális következményeinek korrekciója mentén szinte alig van olyan társadalmi csoport, mellyel ne kerülnénk kapcsolatba napi munkánkban, így többek között foglalkozunk fiatalokkal, családokkal, nőkkel, gyerekekkel, fogyatékossággal, különböző depriváltsággal, hátrányos helyzetű térségben élő embertársainkkal. Valljuk, hogy a társadalomban meglévő előítéletek magukban hordozzák egyének, családok teljes exklúziójának a veszélyét, ami ellen szociális szakemberként kötelességünk fellépni. Alapszabályunk is rögzíti a hátrányos helyzetű csoportok társadalmi esélyegyenlőségének elősegítését. Az esélyegyenlőség számunkra evidencia, melynek elérésére folyamatosan törekszünk mind a kötelezően vállalt feladatainkban, mind civil kezdeményezéseink során.
Egyesületünk 2003-ban nyerte el a bírósági nyilvántartásba vételét, és közhasznú státuszának bejegyzését, ettől kezdve Egyensúly AE Egyesület néven működünk és aktívan harcolunk az alkoholizmus ellen. E súlyos társadalmi probléma specifikusságából adódóan tevékenységünk – széles körű szociális szolgáltatásaink mellett – túlmutat a célcsoportunkkal való együttműködésen, a függőség okozta károsodások fizikai és mentális következményeinek korrekciója mentén szinte alig van olyan társadalmi csoport, mellyel ne kerülnénk kapcsolatba napi munkánkban, így többek között foglalkozunk fiatalokkal, családokkal, nőkkel, gyerekekkel, fogyatékossággal, különböző depriváltsággal, hátrányos helyzetű térségben élő embertársainkkal. Valljuk, hogy a társadalomban meglévő előítéletek magukban hordozzák egyének, családok teljes exklúziójának a veszélyét, ami ellen szociális szakemberként kötelességünk fellépni. Alapszabályunk is rögzíti a hátrányos helyzetű csoportok társadalmi esélyegyenlőségének elősegítését. Az esélyegyenlőség számunkra evidencia, melynek elérésére folyamatosan törekszünk mind a kötelezően vállalt feladatainkban, mind civil kezdeményezéseink során.

A Civil Központ bemutatása

 

Együttműködési jó gyakorlatok:
 
A megye civil szervezeteinek hírlevelünkben információs lehetőséget biztosítunk, ahol a szervezetek rendezvényeikről értesíthetik a többi Dél-alföldi civil szervezetet. Az „Év Civil Jogásza" az „Év Civil Könyvelője" cím meghirdetése. Díjmentesen jogi, könyvelési, informatikai, pályázati, külkapcsolati tanácsok biztosítása. Civil találkozók, fórumok, műhelymunkák létrehívása.
 
Együttműködő partnerek:
 • Erzsébet Ifjúsági Alap
 • Békés Megyei Kormányhivatal
 • Békés Megyei Közgyűlés
 • Közösségfejlesztők Békés Megyei Egyesülete
 • ÉFOÉSZ Békés Megyei Egyesülete
 • Körös-Sárréti Civil Szervezetek Szövetsége
 • Civil Szervezetek Szövetsége – Békéscsaba
 • Dél-Alföldi Társadalmi Felzárkózási Igazgatóság Innovációs, Oktatási és Közösségi Központ
 • Barangoló Közhasznú Egyesület
 • A megyében működő önkormányzatok
 • Békés megyei civil szervezetek
 • Gazdasági társaságok
 
Események, rendezvények:
 
Évente több alkalommal biztosítunk ingyenesen képzési lehetőséget. Képzéseink során a gyakorlatias ismeretek átadásra törekszünk. A képzési tartalmak részben a civil szervezetek által kötelezően teljesítendő a jogi, gazdálkodási, adminisztrációs, stb. kötelezettségek értelmezését és teljesítését segítik. E mellett igyekszünk kiszolgálni azokat az igényeket is, amelyek a szervezetek fejlődésével, szakmai munkájuk, együttműködéseik építésével függenek össze.
 
A megye valamennyi járásában évente legalább egy alkalommal szervezünk információs rendezvényt, Ezek jellemzően a civil szervezeteket érintő jogi, beszámolási, adózási, stb. kötelezettségek teljesítését, segítik elő. Várjuk, és szívesen fogadjuk azon szervezetek meghívását, akik önálló programként, vagy egy nagyobb rendezvény részeként szeretnének a civilek tájékoztatását szolgáló eseményt rendezni.
 
 

Kapcsolat

ergonetinfo@gmail.com
1052 Budapest,
Kálvin tér 5. fszt. 8.

Facebook

Hasznos linkek